کویر های ایران

کویرهای ایران

قطعا تابحال یا کلمه کویر و بیابان برخورد کرده ایم .برای پرداختن به بیابان های ایران ابتدا با این سوال روبرو می شویم که تفاوت کویر و بیابان چیست؟ کدام مناطق در ایران کویری و کدامیک بیابانی هستند؟ پس با ما همراه باشید:

 بیابان چیست؟

بیابان به منطقه‌ای از زمین می‌گویند، که بارش سالانه آن از ۵۰ میلیمتر کمتر است. اما امکان کشت در آن وجود دارد.

کویر چیست؟

پست‌ترین منطقه که خاک آن تحت تاثیر املاح شور بود و نمک زار است و امکان کشت و زرع در آن نیست. این پدیده در اثر فعالیت‌های زمین شناختی و جغرافیای در زمان‌های بسیار دور زمین شناسی صورت گرفته است.

تقسیم بندی کویرهای ایران

بیشتر از نیمی از زمین‌های ایران را مناطق کویری تشکیل می‌دهند.

دشت کویر

پهناورترین کویر ایران که در قلب فلات ایران قرار دارد.

کویر لوت

دشت لوت یا کویر لوت که از گرم ترین نقاط زمین بشمار می‌آید. این کویر بین استان‌های خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان است.

کویر ورزنه اصفهان

كوير ورزنه اصفهان با مساحت بیشتر از هفده هكتار در استان اصفهان، از فضاهای بزرگ و زیبای تفریحی کویری در ایران است. اين كوير جایی براي تجربه‌ي آرامش و سكوت، ديدن منظره‌ي متفاوت از غروب و طلوع خورشيد و آسمان پر ستاره كوير است.

 کویر ریگ جن

در غرب دشت کویر و جنوب سمنان، کویری با تپه‌های شنی و باتلاق های نمکی وجود دارد بنام کویر ریگ جن. این کویر گویی در دل دشت کویر است.

کویر ابوزید آباد 

در اصل کویر ابوزیدآباد، بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ است که واقع در شمال شرقی کاشان و شمال شهر ابوزیدآباد می‌باشد. این کویر جزوه یکی از معروف‌ترین کویر های ایران است. کویر ابوزید آباددر حقیقت، بخشی از کویر بزرگ ریگ به شمار می‌رود و مردم محلی این منطقه، آن را بیزُوی (Bizovi) می‌نامند.

کویر مرنجاب

شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان، منطقه کویری با تپه‌های شنی و ریگزار‌های فراوان که به مرنجاب مشهور است. این کویر هرساله پذیرای بسیاری گردشگران است.

کویر بافق

کویر بافق، یکی از زیباترین کویرهای ایران در استان یزد و در ۱۰ کیلومتری شمال شهرستان بافق قرار دارد. از این کویر با عنوان کویر درانجیر (دره انجیر) نیز یاد می‌شود. این کویر مساحتی در حدود ۷۵۰ کیلومتر مربع دارد و یکی از بزرگ‌ترین کویرهای ایران است. در داخل این کویر بزرگ، بیابان‌های مشهور صادق آباد، بیابان پتکستان بافق یزد، بغستان و درانجیر قرار گرفته، بطوری که به کویرهای بافق شهره‌اند،

کویر بشرویه

کویر بشرویه از جاذبه‌های طبیعی استان خراسان جنوبی است. این کویر در شرق شهرستان بشرویه قرار گرفته و به‌دلیل همین نزدیکی، نام آن بشرویه نهاده شده است. این کویر یکی از بزرگ ترین کویرهای ایران است.

 کویر طبس

این کویر بین کویر لوت و کویر بزرگ قرار گرفته است.